Skip to main content
Font Size
Font Style

Upcoming Election Candidates

Candidate list last updated on 4/7/2020, 9:11am

County Candidates for the 2020 Election

Find My District

View 2020 County Candidate reports filed

View reports filed on our Searchable Campaign Finance Database (Election Years 2010 - 2014)

View reports filed on our Searchable Campaign Finance Database (Election Years 2016 - present)

Municipal Candidates: Contact municipal clerks directly for information regarding current officeholders, municipal offices open for election, qualifying for municipal office, and results from previous municipal elections. Visit our list of municipal websites.

State Candidates (Division of Elections Website)

2020 Reporting Dates for County Candidates

Due Date Covering Period Report Code
March 10, 2020 February 1, 2020 - February 28, 2020 M2
April 10, 2020 March 1, 2020 - March 31, 2020 M3*
May 11, 2020 April 1, 2020 - April 30, 2020 M4
June 10, 2020 May 1, 2020 - May 31, 2020 M5
June 19, 2020 June 1, 2020 - June 12, 2020 P1
July 3, 2020 June 13, 2020 - June 26, 2020 P2
July 17, 2020 June 27, 2020 - July 10, 2020 P3
July 24, 2020 July 11, 2020 - July 17, 2020 P4
July 31, 2020 July 18, 2020 - July 24, 2020 P5
August 7, 2020 July 25, 2020 - July 31, 2020 P6
August 14, 2020 August 1, 2020 - August 13, 2020 P7*
August 28, 2020 August 14, 2020 - August 21, 2020 G1
September 11, 2020 August 22, 2020 - September 4, 2020 G2
September 25, 2020 September 5, 2020 - September 18, 2020 G3
October 9, 2020 September 19, 2020 - October 2, 2020 G4
October 23, 2020 October 3, 2020 - October 16, 2020 G5
October 30, 2020 October 17, 2020 - October 29, 2020 G6*
     
  TERMINATION REPORTS  
Due Date Covering Period Report Code
July 23, 2020 April 25, 2020 - July 23, 2020 TRQ (after May qualifying)
September 10, 2020 June 1, 2020 - September 10, 2020 TRQ (after June qualifying)
November 16, 2020 August 14, 2020 - November 16, 2020 TRP (after Primary)
February 1, 2021 October 30, 2020 - February 1, 2021 TRG (after General)
*Includes Parties    


County Qualifying Dates for 2020 Election: Noon, June 8th through noon, June 12th (subject to change)

County Commission, District 1

Nicole Heilman Wilson, Filed 1/7/2020
P.O. Box 327, Gotha, FL 34734, 407-734-3405
Treasurer: Candidate
 
Betsy VanderLey, Filed 11/1/2019
P.O. Box 236, Oakland, FL 34760, 407-467-6564
Treasurer: David Rankin - 21 E. Third St., Apopka, FL  32703, 407-421-8116
 
Deion Geovany Velasquez, Filed 1/17/2020
6663 Mission Club Blvd., Unit 211, Orlando, FL  32821, 210-818-3656
Treasurer - Candidate
 

County Commission, District 3

Pete Clarke, Filed 12/27/2019
2607 Overlake Dr., Orlando, FL 32806, 407-376-5894
Treasurer: Suzanne C. Burns - P.O. Box 568591, Orlando, FL  32806, 407-443-1438
 
Bill Moore, Filed 9/23/2019
250 N. Orange Ave., Suite 600, Orlando, FL 32801, 407-680-3670
Treasurer: Candidate
 
Mayra Mercedes Uribe, Filed 9/9/2019
5319 Lake Jessamine Dr., Orlando, FL 32839, 407-721-3433
Treasurer: Jenica Fahey -  3008 Catherine Wheel Ct., Orlando, FL 32822, 407-721-3433
Deputy Treasurer: Mark Christopher Padgett
 

County Commission, District 5

Emily Bonilla, Filed 10/3/2018
19263 Lake Pickett Rd., Orlando, FL 32820, 407-927-7253
Treasurer: Candidate
 
Steve J. Leary, Filed 9/16/2019
27 W. Fairbanks Ave., #424, Winter Park, FL  32789, 407-597-3220
Treasurer: Susy Scarlatos - 600 Wilkinson St., Suite 200, Orlando, FL 32803, 321-319-1660
Deputy Treasurer: Margaret Fitzgerald
 
Indira Lopez, Filed 2/24/2020
125 E. Pine St., Suite 2210, Orlando, FL  32801, 941-744-7477
Treasurer: Candidate
 
Scott Alan Roberts, Filed 3/16/2020
P.O. Box 940963, Maitland, FL  32794-0963, 407-639-2239
Treasurer: Candidate
 
Anjali Vaya, Filed 8/7/2019
1717 Pine Ave., Winter Park, FL 32789, 301-221-8428
Treasurer: Candidate
 

Clerk of Courts

Tiffany Moore Russell (D), Filed 1/2/2020
P.O. Box 555928, Orlando, FL 32855, 321-303-3536
Treasurer: Stephanie Neves - 3373 S. Kirkman Rd., Apt. 911, Orlando, FL  32811, 857-210-0118  
Deputy Treasurers: Candidate
 

Comptroller

Phil Diamond (D), Filed 9/6/2019
909 Lancaster Dr., Orlando, FL 32806, 407-342-5497
Treasurer: Daniel C. Johnson - 200 S. Orange Ave., Suite 1000, Orlando, FL  32801, 407-244-8237    
Deputy Treasurers: Candidate & Linda Diamond
 

Sheriff

Andrew John Darling (D), Filed 7/24/2019
P.O. Box 783293, Winter Garden, FL 34778-3293, 407-881-1531
Treasurer: Candidate
 
Joe Lopez (D), Filed 5/6/2019
3564 Avalon Park Blvd., Orlando, FL  32828, 321-430-4997
Treasurer: David Elliot Washington - 1105 E. Concord St., Orlando, FL  32803, 321-430-4997
 
Eric L. McIntyre (D), Filed 7/5/2018
P.O. Box 555601, Orlando, FL 32855-5601, 321-945-7455
Treasurer: Candidate
 
John Mina (D), Filed 1/2/2019
P.O. Box 800, Ocoee, FL  34761, 407-576-0861
Treasurer: Sherri H. Vernon - P.O. Box 800, Ocoee, FL 34761, 407-576-0861
Deputy Treasurer: Candidate
 
Lou Minnis (R), Filed 2/10/2020
P.O. Box 347, Gotha, FL  34734, 407-329-2922
Treasurer: Matthew McMillan - 283 Cranes Roost Blvd., Altamonte Springs, FL  32701, 407-808-1506
Deputy Treasurer: Candidate
 

Property Appraiser

Yesenia "Jesi" Baron (D), Filed 2/6/2020
P.O. Box 633, Plymouth, FL 32768, 321-396-2073
Treasurer: Edwin Baron - Same as Candidate, 321-377-9244
 
Matt McDonald (D), Filed 2/7/2020
1924 Pine Bay Dr., Lake Mary, FL  32746, 407-734-3993
Treasurer: Rena McDonald - Same as Candidate
Deputy Treasurer: Candidate
 
Khalid Muneer (D), Filed 8/19/2019
2632 Robert Trend Jones Dr., #120, Orlando, FL 32835, 386-547-6161
Treasurer: Candidate
 
Rick Singh (D), Filed 8/1/2019
P.O. Box 2831, Orlando, FL 32802, 407-347-3272
Treasurer: Gary D. Kane - 670 West Fairbanks Ave., Winter Park, FL, 407-644-6066
 

Tax Collector

Scott Randolph (D), Filed 1/2/2020
701 Delaney Park Dr., Orlando, FL 32806, 407-575-8276
Treasurer: Candidate
 

Supervisor of Elections

Bill Cowles (D), Filed 1/2/2020
1734 Throughbred Dr., Gotha, FL 34734, 407-298-1873
Treasurer: Karl Palvisak - 3208 Edgecliffe Dr., Orlando, FL  32812, 321-438-3512
Deputy Treasurer: Candidate
 
Della Davis (D), Filed 3/22/2019
P.O. Box 617164, Orlando, FL 32835, 407-290-3413
Treasurer: Candidate
 

School Board, District 4

Prince Brown, Filed 9/30/2019
P.O. Box 783842, Winter Garden, FL 34778 
Treasurer: Candidate 
Website: www.ivoteprince.com
 
Dayna Lynn Gaut, Filed 8/8/2019
11667 Acosta Ave., Orlando, FL 32836, 321-354-5265
Treasurer: Candidate
 
Pam Gould, Filed 2/13/2020
2931 Sunbitten Ct., Windermere, FL 34786, 407-968-3508 
Treasurer: Carrie Wilson - 540 Grand Royal Cr., Winter Garden, FL  34787, 407-848-6518
 

School Board, District 5

Bruce H. Antone, Filed 1/8/2020
P.O.Box 608., Ocoee, FL 34716, 407-963-3543
Treasurer: Candidate
 

School Board, District 6

Karen Castor Dentel, Filed 1/2/2020
2450 McIntosh Way, Maitland, FL 32751, 407-312-8310 
Treasurer: MaryAnne Hutcheson - 905 Rugby St., Orlando, FL  32804, 321-947-7399
Deputy Treasurer - Candidate
 

School Board, District 7

Melissa Mitchell Byrd, Filed 2/4/2020
2144 Hidden Pine Ln., Apopka, FL  32712, 407-415-3997
Treasurer: Candidate
 

Soil & Water, District 1

Nathaniel Micah Douglas, Filed 9/30/2019
10003 Shortwood Ln., Orlando, FL  32836, 407-921-6748
Treasurer: Candidate
 
Vibert Leslie White, Filed 8/22/2019
7425 Tufts St., Orlando, FL 32807, 407-484-5673
Treasurer: Candidate
 

Soil & Water, District 3

Raquel Lozano, Filed 3/16/2020
1615 Coleen Dr., Belle Isle, FL  32809, 407-860-2719
Treasurer: Candidate
 
Sean McQuade, Filed 12/13/2019
1674 Stefan Cole Ln. Apopka, FL 32703, 407-739-5635
Treasurer: Candidate
 
Daniel James Romeo, Filed 6/14/2019
12602 Crest Springs Ln., Apt. 1326, Orlando, FL 32828, 561-568-6412
Treasurer: Candidate
 

Soil & Water, District 5

Mark James Meta, Filed 4/2/2019
4231 Inwood Landing Dr., Orlando, FL 32812, 321-696-3662
Treasurer: Candidate
 

East Park Community Development District, Seat 2

No candidates filed at this time.

East Park Community Development District, Seat 4

No candidates filed at this time.

East Park Community Development District, Seat 5

No candidates filed at this time.

Falcon Trace Community Development District, Seat 1

No candidates filed at this time.

Falcon Trace Community Development District, Seat 2

No candidates filed at this time.

Falcon Trace Community Development District, Seat 3

No candidates filed at this time.

Greeneway Improvement District, Seat 1

No candidates filed at this time.

Greeneway Improvement District, Seat 4

No candidates filed at this time.

Myrtle Creek Improvement District, Seat 1

No candidates filed at this time.

Myrtle Creek Improvement District, Seat 2

No candidates filed at this time.

Narcoossee Community Development District, Seat 1

No candidates filed at this time.

Narcoossee Community Development District, Seat 2

No candidates filed at this time.

Narcoossee Community Development District, Seat 4

No candidates filed at this time.

Randall Park Community Development District, Seat 1

No candidates filed at this time.

Randall Park Community Development District, Seat 3

No candidates filed at this time.

Stoneybrook West Community Development District, Seat 4

No candidates filed at this time.

Stoneybrook West Community Development District, Seat 5

No candidates filed at this time.

Urban Orlando Community Development District, Seat 4

No candidates filed at this time.

Urban Orlando Community Development District, Seat 5

No candidates filed at this time.

Vista Lakes Community Development District, Seat 4

No candidates filed at this time.

Vista Lakes Community Development District, Seat 5

No candidates filed at this time.

 

Judge Qualifying Dates for 2020 Election: Noon, April 20th through noon, April 24th (subject to change)

County Judgeship, Group 3

Faye Allen, Filed 4/1/2020
P.O. Box 617276, Orlando, FL  32861
Treasurer: Candidate
 

County Judgeship, Group 7

Jeanette Dejuras Bigney, Filed 4/1/2020
Treasurer: Jay Routh, 115 Granada Cr., Orlando, FL  32801, 407-377-0150
 

County Judgeship, Group 10

Tina L. Caraballo, Filed 4/1/2020
Treasurer: Candidate
 

County Judgeship, Group 15

Brian Duckworth, Filed 4/1/2020
Treasurer: Candidate
 

County Judgeship, Group 16

Carly Wish, Filed 3/2/2020
P.O. Box 547324, Orlando, FL  32854
Treasurer: Pamela Ohab - 130 E. Sybelia Ave., Suite 130, Maitland, FL  32751, 407-740-7311