Skip to main content

2022 Election Candidates

Candidate list last updated on 5/25/2022

County Candidates for the 2022 Elections

Primary Election: August 23, 2022 (subject to change)

General Election: November 8, 2022

Find My District

View 2022 County Candidate reports filed

View prior reports filed on our Searchable Campaign Finance Database

Municipal Candidates: Contact municipal clerks directly for information regarding current officeholders, municipal offices open for election, qualifying for municipal office, and results from previous municipal elections. Visit our list of municipal websites.

State Candidates (Division of Elections Website)

2022 Reporting Dates for County Candidates (through 2021)

Due Date Covering Period Report Code
June 10, 2021 May 1, 2021 - May 31, 2021 M5
July 12, 2021 June 1, 2021 - June 30, 2021 M6*
August 10, 2021 July 1, 2021 - July 31, 2021 M7
September 10, 2021 August 1, 2021 - August 31, 2021 M8
October 12, 2021 September 1, 2021 - September 30, 2021 M9*
November 10, 2021 October 1, 2021 - October 31, 2021 M10
December 10, 2021 November 1, 2021 - November 30, 2021 M11
January 10, 2022 December 1, 2021 - December 31, 2021 M12*
*Includes Parties    


County Qualifying Dates for 2022 Election: Noon, June 13th through noon, June 17th (dates subject to change)

County Mayor

Jerry L. Demings, Filed 10/18/2021
P.O. Box 2433, Windermere, FL 34786
Treasurer: Roger Cepero, 6143 S. Orange Blossom Trail, Orlando, FL 32809, 407-856-1906
 
Christopher Philip Messina, Filed 3/01/2022
11954 Narcoosee Rd. Ste. 2 #268, Orlando, FL 32832, 407-961-3057
Treasurer: Christopher Howard Paige, 11954 Narcoosee Rd. Ste. 2 #268, Orlando, FL 32832, 689-243-5027
 
Anthony Sabb, Filed 3/04/2022
PO Box 690232, Orlando, FL 32869, 334-221-2841
Treasurer: Matthew McMillan, 283 Cranes Roost Blvd Ste 111, Altamonte Springs, FL 32701, 407-808-1506
Deputy Treasurer: Candidate
 
Kelly Jean Semrad, Filed 4/26/2022
16877 E. Colonial Dr. #215, Orlando, FL 32820, 407-233-5375
Treasurer: Candidate

County Commission, District 2

Sandra Fatmi-Hall, Filed 7/1/2021, Candidate met petition requirements
P.O. Box 681271, Orlando, FL 32868, 770-789-7004
Treasurer: Dennis W. Hall, 7267 Hiawassee Oak Drive, Orlando, FL 32818, 407-929-7477
 
Christine M. Moore, Filed 11/1/2021, Candidate met petition requirements 
2145 Palm Crest Dr. Apopka, FL 32712, 407-497-2026
Treasurer: Carol Wetmiller, 1055 Kensington Park #314, Altamonte Springs, FL 32714, 407-461-4453
Deputy Treasurer: Susan Branan, 5501 Elizabeth Rose Sq., Lockhart, FL 32810, 407-353-0711

County Commission, District 4

Maribel Gomez Cordero, Filed 6/1/2021
440 Dean Creek Ln., Orlando, FL  32825, 407-334-3337
Treasurer: David Elliot Washington, Address same as Candidate, 321-430-4997
 
Mercedes Fonseca, Filed 7/1/2021
16136 Birchwood Way, Orlando, FL  32828, 407-902-3400
Treasurer: Migdalia Maldonado, 36 S. Semoran Blvd., Orlando, FL  32807, 407-925-6999
Deputy Treasurer: Candidate
 
Chadwick Steven Hardee, Filed 7/26/2021
7999 Northlake Pkwy., Orlando, FL  32827, 407-575-3734
Treasurer: Jacquelynn Fachtmann, 8867 Abbey Leaf Ln., Orlando, FL  32827, 734-476-1099
 
Karl Anthony Pearson, Filed 11/1/2021
309 Timber Grove Court, Orlando, FL 32828, 407-509-6568
Treasurer: Robert (Jim) Foulks, 14618 Mailer Blvd, Orlando, FL 32828

County Commission, District 6

Man-Fred Albert, Filed 9/1/2021
5920 Park Hamilton Blvd., #168, Orlando, FL  32808, 407-902-4196
Treasurer: Candidate
 
Rosemarie Diehl, Filed 7/12/2021
P.O. Box 585383, Orlando, FL  32858, 407-748-8493
Treasurer: Candidate
 
Lawanna Gelzer, Filed 8/2/2021
815 Hill St., Orlando, FL  32805, 407-953-5599
Treasurer: Betty Gelzer, Same as Candidate
Deputy Treasurer: Candidate
 
Cynthia Harris, Filed 7/1/2021
12 Channing Ave., Orlando, FL  32811, 407-583-7599
Treasurer: Takesha McGhee, 314 Wilmer Ave., Orlando, FL  32811, 321-512-2755
 
Charles Law Jr., *WITHDREW*
2120 N. Powers Dr., Orlando, FL 32818, 321-438-5308
Treasurer: Mayana Joseph, P.O. Box 680492, Orlando, FL 32868, 321-438-5308
 
Michael Scott, Filed 6/8/2021
P.O. Box 581133, Orlando, FL  32858, 407-602-8011
Treasurer: Miles Mulrain, Address & Phone same as Candidate
Deputy Treasurer: Candidate  
 
Roberta Walton Johnson, Filed 12/17/2021
P.O. Box 585251, Orlando, FL  32858, 407-929-7992
Treasurer: Candidate
Deputy Treasurer: Ishne Hobbs, P.O. Box 683412, Orlando, FL 32868, 407-342-1152
 
Hedder Pierre-Joseph, Filed 1/27/2022
5143 S. John Young Pkwy, Ste.103, Orlando, FL 32839, 689-254-3465
Treasurer: Candidate
 
Nikki Mims McGee, Filed 3/14/2022
PO Box 680177, Orlando, FL 32868, 689-251-7093
Treasurer: David Washington, 735 Irma St., Orlando, FL 32803, 321-430-4997

School Board Chair

Demensio P. Barton, Filed 4/15/2022
PO Box 770834, Orlando, FL 32877
Treasurer: Dolores Barton, PO Box 770834, Orlando, FL 32877
 
Carl Lewis Brewer Jr., Filed 11/23/2021
10725 Mystic Circle Unit 105 Orlando, FL 32836, 407-419-1222
Treasurer: Matthew McMillan, 283 Cranes Roost Blvd. Ste 111, Altamonte Springs, FL 32701, 407-808-1506
 
Teresa Jacobs, Filed 3/14/2022
PO Box 73, Gotha, FL 34734
Treasurer: Bruce Jacobs, PO Box 73, Gotha, FL 34734, 407-467-7552

School Board, District 1

Angie Gallo, Filed 2/12/2021
16877 E. Colonial Dr. #361, Orlando, FL  32820, 407-718-9925
Treasurer: Candidate
 
Rachel Lynn Kirby, Filed 12/20/2021
6346 Dallas Blvd., Orlando, FL 32833, 321-439-8231
Treasurer: Candidate
Deputy Treasurer: Ludmilla Roberge, 4005 Baden Dr., Holiday, FL 34691, 727-642-0869
 
Jose Vicente, Filed 02/17/2022 *Filed Change of Office Designation on 5/25/2022 to School Board, District 2*
12472 Lake Underhill Rd. #318, Orlando, FL 32825, 407-330-8819
Treasurer: Candidate
 
Beatriz Lopez Marchand, Filed 04/28/2022
604 Cedar Bend Cir. Apt. 201, Orlando, FL 32825, 321-662-2005
Treasurer: Candidate

School Board, District 2

Heather Ashby, Filed 4/15/2022
11908 Deer Path Way, Orlando, FL 32832, 407-595-2452
Treasurer: Sean Ashby, Address same as Candidate
 
Chad Aaron Spence, Filed 12/17/2021
3224 Mattson Dr., Orlando, FL 32825, 407-284-2376
Treasurer: Kelly Spence, 407-285-0709, Address same as Candidate
 
George Joseph Collins, Filed 4/18/2022
3564 Avalon Park Blvd E. Ste 1 #262, Orlando, FL 32828, 407-924-5335
Treasurer: Candidate
 
Maria Salamanca, Filed 4/22/2022
11604 Stein St. Orlando, FL 32832, 407-493-1160
Treasurer: Jomayra Herrera, 3244 N. Orange Ave., Orlando, FL 32803
 
Jose Vicente, Filed 05/25/2022
12472 Lake Underhill Rd. #318, Orlando, FL 32825, 407-330-8819
Treasurer: Candidate

School Board, District 3

Demensio P. Barton,  *Filed Change of Office Designation on 4/15/2022 to School Board Chair*
20 Windrose Drive, Orlando, FL 32824, 813-361-1271
Treasurer: Dolores Barton, 813-546-0534, Address same as Candidate
 
Alicia K. Farrant, Filed 1/04/2022
P.O. Box 561553, Orlando, FL 32806, 407-451-4084
Treasurer: Candidate
 
Dennis B. Smith, Filed 1/06/2022
14354 Lord Barclay Dr., Orlando, FL 32837, 407-859-8584
Treasurer: Anthoinette Walwyn, 2304 Crosston Cir., Orlando, FL 32824, 407-232-0708
 
Michael T. Daniels, Filed 1/14/2022
11660 Darlington Dr., Orlando, FL 32837, 407-494-0018
Treasurer: Candidate
 
Kila Murphey, Filed 4/05/2022
PO Box 771626, Orlando, FL 32877, 407-502-0829
Treasurer: Candidate

Soil & Water Conservation District Supervisor, District 2

No candidates have filed.

Soil & Water Conservation District Supervisor, District 4

No candidates have filed.

Soil & Water Conservation District Supervisor, District 5

Austin Edward Valle, Filed 5/18/2022
2918 Carroll Place, Orlando, FL 32804, 407-405-5860
Treasurer: Candidate

East Park Community Development District, Seat 1

No candidates have filed.

East Park Community Development District, Seat 3

No candidates have filed.

Falcon Trace Community Development District, Seat 4

No candidates have filed.

Falcon Trace Community Development District, Seat 5

No candidates have filed.

Greeneway Improvement District, Seat 2

No candidates have filed.

Greeneway Improvement District, Seat 3

No candidates have filed.

Myrtle Creek Improvement District, Seat 3

No candidates have filed.

Myrtle Creek Improvement District, Seat 4

No candidates have filed.

Myrtle Creek Improvement District, Seat 5

No candidates have filed.

Narcoossee Community Development District, Seat 3

No candidates have filed.

Narcoossee Community Development District, Seat 5

No candidates have filed.

Randal Park Community Development District, Seat 2

No candidates have filed.

Randal Park Community Development District, Seat 4

No candidates have filed.

Randal Park Community Development District, Seat 5

No candidates have filed.

Stoneybrook West Community Development District, Seat 1

No candidates have filed.

Stoneybrook West Community Development District, Seat 2

No candidates have filed.

Stoneybrook West Community Development District, Seat 3

No candidates have filed.

Storey Park Community Development District, Seat 4

No candidates have filed.

Storey Park Community Development District, Seat 5

No candidates have filed.

Urban Orlando Community Development District, Seat 1

No candidates have filed.

Urban Orlando Community Development District, Seat 2

No candidates have filed.

Urban Orlando Community Development District, Seat 3

No candidates have filed.

Vista Lakes Community Development District, Seat 1

No candidates have filed.

Vista Lakes Community Development District, Seat 2

No candidates have filed.

Vista Lakes Community Development District, Seat 3

No candidates have filed.

Judge Qualifying Dates for 2022 Election: Noon, April 25th through noon, April 29th (dates are subject to change)

(Group numbers are subject to change.)

County Judgeship, Group 1

Eric DuBois, Qualified 4/25/2022
P.O. Box 1052, Orlando, FL 32802, 407-702-3035
Treasurer: Stephen Dickison, 2171 Whiting Trl., Orlando, FL 32820, 321-229-2572

County Judgeship, Group 2

Andrew Asher Bain, Qualified 4/25/2022
3956 Town Center Blvd. PMB 121, Orlando, FL  32837, 407-808-1506
Treasurer: Matthew McMillan, 283 Cranes Roost Blvd. Ste 111, Altamonte Springs, FL 32701, 407-808-1506
 
Jared Adelman, Qualified 4/26/2022
PO Box 3543, Orlando, FL 32802, 407-801-8786
Treasurer: David E. Washington, 1105 East Concord St., Orlando, FL 32803, 321-430-4997

County Judgeship, Group 4

David Philip Johnson, Qualified 4/27/2022
PO Box 948064, Maitland, FL 32794, 407-716-0749
Treasurer: Candidate

County Judgeship, Group 5

Evellen Jewett, Qualified 4/27/2022
PO Box 533534, Orlando, FL 32853, 407-928-8069
Treasurer: Candidate

County Judgeship, Group 8

Michael Morris, Qualified 4/27/2022
1060 Woodcock Rd., Orlando, FL 32803, 407-316-7076
Deputy Treasurer: Jessica Roberts, 420 Hillcrest St., Orlando, FL 32803, 407-319-0175
 
Elizabeth Josephine Starr, Qualified 4/26/2022
PO Box 783304, Winter Garden, FL 34778, 407-244-5227
Treasurer: Michael Candes, 200 South Orange Ave., Orlando, FL 32801, 407-244-1160
Deputy Treasurer: Monte Starr, PO Box 783304, Winter Garden, FL 34778, 407-244-5227

County Judgeship, Group 9

Amanda Sampaio Bova, Qualified 4/25/2022
P.O. Box 1949, Orlando, FL  32802, 407-415-6906
Treasurer: Charlotte Miller, 6194 Sailboat Ave., Tavares, FL  32778, 352-455-4072
 
Steven Miller, Qualified 4/25/2022
449 W Silver Star Rd #745, Ocoee, FL 34761, 407-718-4693
Treasurer: Candidate

County Judgeship, Group 17

Josh Adams, Qualified 4/27/2022
5616 Stull Ave., Orlando, FL 32810, 407-233-3342
Treasurer: Amy Adams, 2281 Lee Rd., Suite 102, Winter Park, FL 32789, 407-233-3342
 
Elizabeth Gibson, Qualified 4/25/2022
1101 E. Colonial Dr., Ste.201, Orlando, FL 32803, 407-808-1506
Treasurer: Matthew McMillan, 283 Cranes Roost Blvd. Ste 111, Altamonte Springs, FL 32701, 407-808-1506