Registered Voters as of September 21st: Total 796,649 - Dem. 337,118 - Rep. 216,223 - Other 03,473 - NPA 239,835


National Officials
Last Updated 09/21/2017 10:51 AM

White House
White House Website

President
(4 Year Term)
Donald J. Trump (R)
The White House
1600 Pennsylvania Avenue NW
Washington, D.C. 20500
Phone 202-456-1414
Email
Next Election 2020

Vice President
(4 Year Term)
Michael R. Pence (R)
The White House
1600 Pennsylvania Avenue NW    
Washington, D.C. 20500
Phone 202-456-1414
Email
Next Election 2020

United States Senators (6 Year Terms)

Marco Rubio (R)
284 Russell Senate Office Bldg.
Washington, D.C. 20510
Phone 202-224-3041
Email
-------------------
Florida Address:
201 S. Orange Ave., Suite 350
Orlando, Fl. 32801
Phone 407-254-2573
Next Election 2022 

Bill Nelson (D)
716 Hart Senate Office Bldg.
Washington, D.C. 20510
Phone 202- 224-5274
Email
-------------------
Florida Address:
Landmark Two- Suite 410
225 E. Robinson St.     
Orlando, FL  32801
Phone 407-872-7161
Next Election 2018

United States Representatives (2 Year Terms- Next Election 2018)
Find your District

District 7 Stephanie Murphy (D)
1237 Longworth House Office Building
Washington, DC 20515
Phone 202-225-4035
Email
-------------------
Florida Address:
225 E Robinson St.
Suite 525
Orlando, FL 32801
Phone 888-205-5421
District 8 Bill Posey (R)
120 Cannon House Office Bldg.
Washington, D.C. 20515
Phone 202-225-3671
Email
-------------------
Florida Address:
2725 Judge Fran Jamieson Way
Bldg. C
Melbourne, FL 32940
Phone 321-632-1776   

District 9 Darren Soto (D)
1429 Longworth House Office  Bldg.
Washington, D.C. 20515
Phone 202-225-9889
Email
-------------------
Florida Address:
804 Bryan Street
Kissimmee, FL 34741
Phone 407-452-1171

District 10 Val Demings (D)
238 Cannon House Office Building
Washington, D.C. 20515
Phone 202-225-2176
Email
-------------------
Florida Address:
2295 S Hiawassee Rd, Suite 301
Orlando, FL 32835
Phone 321-388-9808
 

State Officials
Governor, Lt. Governor and non-appointed Cabinet members serve four year terms. The next election for these positions is 2018.

Governor
Rick Scott (R)
Office of Governor Rick Scott
State of Florida
The Capitol
400 S. Monroe St.
Tallahassee, FL  32399-0001
Phone 850-488-9337
Tallahassee, FL  32399-0001
Email

Lieutenant Governor
Carlos Lopez-Cantera (R)
Office of Lt. Governor
State of Florida
The Capitol
400 S. Monroe St. 
Tallahassee, FL 32399-0001
Phone 850-488-7146
Tallahassee, FL 32399-0001
Email

Secretary of State
Ken Detzner (appointed)
Office of Secretary of State
State of Florida
R.A. Gray Bldg.
500 S. Bronough St.
Tallahassee, FL  32399
Phone 850-245-6500
Email

Attorney General
Pam Bondi (R) 
Office of Attorney General
State of Florida
The Capitol, PL-01
Tallahassee, FL 32399-1050
Phone 850-414-3300 
Email

Commissioner of Agriculture
Adam H. Putnam (R) 
Florida Department of Agriculture
and Consumer Services,
Plaza Level 10, The Capitol
Tallahassee, FL 32399-0810
Phone 850-488-3022
Email

Commissioner of Education
Pam Stewart (appointed)
Office of the Commissioner
Turlington Bldg., Suite 1514 
325 W. Gaines St.
Tallahassee, FL  32399
Phone 850-245-0505 
Email

Chief Financial Officer
Jimmy Patronis (R)
The Capitol
200 E. Gaines St.
Tallahassee, FL 32399
Phone 850-413-3100
Consumer Helpline 1-800-342-2762
Email

*Comptroller and Insurance Commissioner positions were eliminated January 7, 2003 to create the Chief Financial Officer position.

State Senators (4 year terms- Next Election 2020)
Find your District
Mailing address- 404 S. Monroe Street Tallahassee, FL  32399-1100
Call the Orange County Legislative Delegation Office at 407-836-7395 
to verify or obtain contact information.

District 11
Randolph Bracy (D)
213 Senate Office Building
404 South Monroe Street
Tallahassee, FL 32399-1100
Phone 850-487-5011
District Office:
150 N. Lakeshore Drive
Ocoee, FL 34761
Phone 407-656-6716
Email

District 13
Linda Stewart (D)
224 Senate Office Building
404 South Monroe Street
Tallahassee, FL  32399-1100
Phone 850-487-5013
District Office:
1726 S. Bumby Avenue
Orlando, FL 32806
407-893-2422
Email

District 15
Victor M. Torres, Jr. (D)
226 Senate Office Building
404 South Monroe Street
Tallahassee, FL 32399-1100
Phone 850-487-5015
District Office:
101 Church Street, Suite 305
Kissimmee, FL 34741
Phone 407-846-5187
Email
 

State Representatives (2 year terms- Next Election 2018)
Find your District
Mailing address- 402 S. Monroe Street Tallahassee, FL  32399-1300
Call the Orange County Legislative Delegation Office at 407-836-7395 
to verify or obtain contact information.

District 30 
Robert "Bob" Cortes (R)
1401 The Capitol
402 South Monroe St.
Tallahassee, FL  32399-1300
Phone 850-717-5030
District Office:
Suite 2260
150 Cranes Roost Boulevard
Altamonte Springs, FL 32701-3482
Phone 407-262-7420
Email

District 31 
Jennifer Sullivan (R)
402 House Office Building
402 South Monroe Street
Tallahassee, FL 32399-1300
Phone 850-717-5031
District Office:
Unit D,
2755 South Bay Street
Eustis, FL 32726-6587
Phone 352-742-6275
Email

District 44
Vacant
 
 






District 45
Kamia L. Brown (D) 
1401 The Capitol 
402 South Monroe St.
Tallahassee, FL  32399-1300
Phone 850-717-5045
District Office:
150 North Lakeshore Drive
Ocoee, FL 34761-2223
Phone 407-656-6716
Email

District 46
Bruce Antone (D)
300 House Office Building
402 South Monroe Street
Tallahassee, FL 32399-1300
Phone 850-717-5046
District Office:
Suite 216
927 South Goldwyn Avenue
Orlando, FL 32805-4326
Phone 407-445-5313
Email

District 47
Mike Miller (R)
319 The Capitol
402 South Monroe Street
Tallahassee, FL 32399-1300
Phone 850-717-5047
District Office:
Suite 320
1405 South Orange Avenue
Orlando, FL 32806-2147  
Phone 407-245-0588
Email

District 48  
Amy Mercado (D)
1302 The Capitol
402 S. Monroe St.  
Tallahassee, FL  32399-1300
Phone 850-717-5048
District Office:
Suite 1A
5425 South Semoran Boulevard
Orlando, FL 32822-1751
Phone 407-249-4473
Email

District 49 
Carlos Guillermo Smith (D)
1402 The Capitol
402 South Monroe Street
Tallahassee, FL 32399-1300
Phone 850-717-5049
District Office:
Unit 3
4063 North Goldenrod Road
Winter Park, FL 32792-8914
Phone 407-681-5433
Email

District 50  
Rene "Coach P" Plasencia (R)
406 House Office Building
402 South Monroe Street
Tallahassee, FL 32399-1300
Phone 850-717-5050
District Office:
Suite 1C, 400 South Street
Titusville, FL 32780-7610
Phone 321-383-5151
Email

 

Judicial Offices

Florida Supreme Court (6 year terms)
Email

Judges are selected on merit and retained in office by majority vote in the general elections.

Charles T. Canady Jorge Labarga* C. Alan Lawson
R. Fred Lewis Barbara J. Pariente   Ricky Polston
Peggy A. Quince    
     
*Chief Judge    

5th District Appellate Court (6 year terms)
Email

Judges are selected on merit and retained in office by majority vote in the general election.

Wendy W. Berger Jay P. Cohen* James A. Edwards
Eric Eisnaugle Kerry I. Evander Brian D. Lambert
Richard B. Orfinger William D. Palmer Thomas D. Sawaya
Vincent G. Torpy, Jr. F. Rand Wallis  
*Chief Judge    

9th Judicial Circuit (6 year terms)
Email

Name Next Election  Group # 
Gail Adams 2018 11
Alan S. Apte      2020 21
Elaine Barbour 2020 18
Alice Blackwell  2022 8
Mark S. Blechman      2018 20
Luis Calderon 
Keith A. Carsten
2022
2020
4
36
A. James Craner 2022 3
Daniel P. Dawson   2020 24
Patricia A. Doherty 2018 28
Robert Egan 2022 17
Jenifer M. Harris 2018 5
Heather Higbee 2020 16
John E. Jordan 2020 2
John M. Kest 2020 1
Sally D. M. Kest 2018 41
Alicia L. Latimore 2020 40
Frederick J.  Lauten* 2020 34
Bob LeBlanc 2018 43
Marc Lubet 2018 15
Leticia Marques  2018 7
Jon B. Morgan 2020 39
Lisa T. Munyon 2022 38
Mike Murphy 2018 19
Donald Myers Jr.      2022 13
Julie Hions O'Kane 2022 23
Renee A. Roche      2022 9
Heather Pinder Rodriquez 2020 33
Jose R. Rodriguez   2018 26
Margaret H. Schreiber 2020 12
Tim Shea 2018 42
Kim Shepard 2020 10
Patricia Strowbridge       2022 29
Diana Tennis 2020 32
Janet C. Thorpe       2020 35
Daniel Traver 2022 14
Greg Tynan 2022 25
Christi Underwood 2022 6
Kevin Weiss     2020 30
Keith F. White 2018 27
Reginald K. Whitehead 2020 31
Tanya Davis Wilson 2018 37
Wayne Wooten 2020 22
*Chief Judge

County Court Judges (6 year terms)
Email

County Court Judges serve Orange County and are elected countywide.
Mailing Address:
Orange County Courthouse 425 N. Orange Ave. Orlando, FL 32801
Telephone Number- 407-836-2050 

Name
Martha C. Adams
Faye Allen
Maureen Bell
Jeanette Bigney
Andrew Cameron
Tina Caraballo
Nancy L. Clark
Brian Duckworth
Eric Dubois
Jamie Rutland Grosshans
Evellyn Jewett
Steve Jewett
David Johnson
Gisela T. Laurent
Wilfredo Martinez
Adam McGinnis
Wayne Shoemaker
Elizabeth J. Starr

Next Election
2018
2020
2018
2020
2018
2020
2020
2020
2022
2022
2022
2018
2022
2022
2018
2018
2022
2022

 

 

Group #
6
3
17
7
13
10
2
15
1
16
5
18
4
12
14
11
9
8

 

County Officials

Board of County Commissioners (4 year terms- Nonpartisan)
201 S. Rosalind Ave., 5th Floor Orlando,  FL 32801
Mailing Address- P.O. Box 1393 Orlando, FL 32802 
Phone- 407-836-7350

Find your District

District
County Mayor
One
Two
Three
Four
Five
Six

Office Holder
Teresa Jacobs
Betsy VanderLey
Bryan Nelson
Pete Clarke
Jennifer Thompson
Emily Bonilla
Victoria P. Siplin*
*Vice Mayor for 2017

Next Election
2018
2020
2018
2020
2018
2020
2018

Contact
Email
Email
Email
Email
Email
Email
Email

Constitutional Officers (4 year terms- Next Election 2020)

Clerk of the Courts  
Tiffany Moore Russell
425  N. Orange Ave.
Orlando, FL 32801 
Mailing Address-
P.O. Box 4994
Orlando, FL 32801
Phone- 407-836-2060  
Email 

Comptroller  
Phil Diamond  
201 S. Rosalind Ave.
Orlando, FL 32801
Mailing Address-
P.O. Box 38
Orlando, FL 32802
Phone- 407-836-5690  
Email 

Property Appraiser
Rick Singh   
200 S. Orange Avenue
Suite 1700
Orlando, FL 32801
Phone-  407-836-5044  
Email
Public Defender *  
Bob Wesley (D)  
435 N. Orange Ave.
Orlando, FL 32801
Phone- 407-836-4800
Email
*Serves Orange and Osceola Counties
Sheriff  
Jerry Demings
2500 W. Colonial Dr.
Orlando, FL 32804
Phone- 407-254-7000 
Email
State Attorney*  
Aramis D. Ayala (D)  
415 N. Orange Ave.
Orlando, FL 32801  
Mailing Address-
P.O. Box 1673
Orlando, FL 32802 
Phone- 407-836-2400 
*Serves Orange and Osceola Counties

Supervisor of Elections  
Bill Cowles   
119 W. Kaley St.
Orlando, FL 32806
Mailing Address-
PO Box 562001
Orlando, FL  32856-2001 
Phone- 407-836-2070
Fax- 407-254-6596 
Email

Tax Collector  
Scott Randolph  
200 S. Orange Ave.
Suite 1500
Orlando, FL 32801
Phone- 407-836-2709  
Email

Soil and Water Conservation Districts (4 year terms)
Email

District
One
Two
Three
Four
Five

Office Holder
Michael D. Barber 
Daisy Morales
Nicole V. McLaren
Eric Rollings
Tiffany S. Dziekan

Next Election
2020
2018
2020
2018
2020

School Board Members

Orange County Public Schools
School Board


Superintendent of Schools
Barbara M. Jenkins
(appointed by School Board)   
Ronald Blocker Educational Leadership Center             
445 West Amelia Street Orlando, FL 32801        
Phone 407-317-3209  
Email

School Board Chair (4 year term- Nonpartisan)
Bill Sublette
P.O. Box 271
Orlando, FL 32802
407-317-3236 
Email
Next Election- 2018

School Board Contact Information
Mailing address-
445 West Amelia Street Orlando, Fl 32801
Phone 407-317-3236

School Board Members  (4 year terms)

Find your District

District Member Contact Next Election  
One Joie Cadle Email 2018
Two Daryl Flynn Email 2018
Three Linda Kobert* Email 2018
Four Pam Gould Email 2020
Five Kathleen "Kat" Gordon Email 2020
Six Nancy Robbinson Email 2020
Seven Christine Moore Email 2020
* Vice Chair for 2017

Municipal Officials

Municipality/ Office Held

APOPKA

City Clerk

Deputy

Mayor: 

City Council, Seat 1 

City Council, Seat 2 

City Council, Seat 3 

City Council, Seat 4 

 

 

Municipality/ Office Held

BAY LAKE

City Clerk

Mayor

(elected by Council every January) 

Council Member (3 year term)

Council Member (6 year term)

Council Member (6 year term)

Council Member (6 year term)

Council Member (6 year term)

 

Municipality/ Office Held

BELLE ISLE

City Clerk

Mayor 

City Council, District 1 

City Council, District 2: 

City Council, District 3 

City Council, District 4 

City Council, District 5 

City Council, District 6 

City Council, District 7

 

Municipality/ Office Held

EATONVILLE

Town Clerk

Mayor 

Council Seat 1 

Council Seat 2 

Council Seat 3 

Council Seat 4 

Council Seat 5 

 

Municipality/ Office Held

EDGEWOOD 

City Clerk

Mayor 

Council President 

Council Member 

Council Member

Council Member 

Council Member 

 

Municipality/ Office Held

LAKE BUENA VISTA

City Clerk

Mayor

(elected by Council every January) 

Council Member (3 year term)

Council Member (6 year term)

Council Member (6 year term)

Council Member (6 year term)

Council Member (6 year term)

 

Municipality/ Office Held

MAITLAND

City Clerk

Mayor 

Council Seat 1 

Council Seat 2 

Council Seat 3 

Council Seat 4 

 

Municipality/ Office Held

OAKLAND

Town Clerk

Mayor 

Council Seat 1 

Council Seat 2 

Council Seat 3 

Council Seat 4 

 

Municipality/ Office Held

OCOEE

City Clerk

Mayor 

City Commissioner, District 1 

City Commissioner, District 2 

City Commissioner, District 3 

City Commissioner, District 4

 

Municipality/ Office Held

ORLANDO

City Clerk

Mayor

City Commissioner, District 1 

City Commissioner, District 2 

City Commissioner, District 3 

City Commissioner, District 4 

City Commissioner, District 5 

City Commissioner, District 6 

 

Municipality/ Office Held

WINDERMERE

City Clerk

Mayor 

Council 

Council 

Council 

Council 

Council 

 

Municipality/ Office Held

WINTER GARDEN

City Clerk

Mayor/ District 5 

City Commissioner, District 1 

City Commissioner, District 2 

City Commissioner, District 3 

City Commissioner, District 4 

 

Municipality/ Office Held

WINTER PARK

City Clerk

Mayor 

City Commissioner, Seat 1 

City Commissioner, Seat 2 

City Commissioner, Seat 3 

City Commissioner, Seat 4

Clerk/ Office Holder

 

Linda Goff

Susan Bone

Joe Kilsheimer 

Billie L. Dean 

Diane Velasquez

Doug Bankson

Kyle Becker

 

 

Clerk/ Office Holder

 

Tina Williams

Mark Krause

 

Todd M. Watzel

Joel Edwards

Morgan Palfreyman

Mark Krause 

Patrick McCall

 

Clerk/ Office Holder

 

Yolanda Quiceno

Lydia Pisano

Ed Gold

Anthony Carugno

Jeremy Weinsier

Paul Robert Lance

Harv Readey 

Lenny Mosse

Sue Nielsen

 

Clerk/ Office Holder

 

Cathleen Williams

Eddie Cole

Held by Mayor

Theo Washington

Rodney Daniels

Tarus Mack

Marilyn Davis Sconions

 

Clerk/ Office Holder

 

Bea Meeks

Ray Bagshaw

John Dowless

Pam Henley

Richard A. Horn

Lee Chotas

Susan Fortini

 

Clerk/ Office Holder

 

Tina Williams

Mike Sheehan

 

Charlie Reed 

Maurice Bone

open

Mike Sheehan

Tom Nedorost

 

Clerk/ Office Holder

 

Maria Waldrop

Dale McDonald

Mike Thomas

Bev Reponen

Joy M. Goff-Marcil

John P. Lowndes

 

Clerk/ Office Holder

 

Kimberly Gay

Kathy Stark 

Rick Polland

Michael F. Satterfield 

Salvador Ramos 

Joseph McMullen 

 

Clerk/ Office Holder

 

Melanie Sibbitt

Rusty Johnson

John Grogan

Rosemary Wilsen

Richard Firstner 

Joel F. Keller 

 

Clerk/ Office Holder

 

Denise Aldridge

Buddy Dyer

Jim Gray

Antonio "Tony" Ortiz

Robert Stuart

Patty Sheehan

Regina I. Hill

Samuel B. Ings

 

Clerk/ Office Holder

 

Dorothy Burkhalter

Gary Bruhn 

James O'Brien

John Armstrong 

Bob McKinley

Allen Pichon

Richard L. Montgomery

 

Clerk/ Office Holder

 

Kathy Golden

John Rees 

Lisa Bennett

Bob Buchanan 

Mark A. Maciel

Colin Sharman 

 

Clerk/ Office Holder

 

Cindy Bonham

Steven Leary

Greg Seidel

Sarah Sprinkel

Carolyn Cooper

Pete Weldon

Next Election

4 year terms

407-703-1704

407-703-1704

2018

2018

2018

2020

2020

 

 

Next Election

3 or 6 yr. terms

407-828-2241

2020

 

2017

2017

2020

2020

2017

 

Next Election

3 year terms

407-851-7730

2019

2020

2019

2019

2019

2018

2018

2020

 

Next Election

3 year terms

407-623-8900

2018

2018

2018

2018

2020

2020

 

Next Election

2  year terms

407-851-2920

2019

2019

2018

2019

2018

2018

 

Next Election

3 or 6 yr. terms

407-828-2241

2020

 

2017

2017

open

2020

2017

 

Next Election

3 year terms

 407-539-6219

2018

2019

2020

2019

2020

 

Next Election

4 year terms

407-656-1117

2020

2018

2020

2020

2018

 

Next Election

3 year terms

407-905-3105

2019

2019

2018

2019

2018

 

Next Election

4 year terms

407-246-2251

2019

2017

2019

2017

2019

2017

2019

 

Next Election

2 year terms

407-876-2563

2018

2019

2018

2019

2018

2019

 

Next Election

3 year terms

407-656-4111ext 2254

2020

2020

2018

2018

2018

 

Next Election

3 year terms

407-599-3277

2018

2020

2020

2019

2019

 

 

Bill Cowles, Orange County Supervisor of Elections

Street Address: 119 West Kaley Street Orlando, FL 32806

Mailing Address: PO BOX 562001 Orlando, FL 32856-2001

Office: 407-836-2070    Fax: 407-254-6596    TDD:407-422-4833

Florida has a very broad public records law. As a result, any written communication created or received by the Orange County Supervisor of Elections Office will be made available to the public and media, upon request, unless otherwise exempt. Under Florida law, F.S. 668.6076, e-mail addresses are public records. If you do not want your e-mail address released in response to a public records request, do not send electronic mail to this office. Instead, contact our office by phone or in writing.